“Vallenuova” Chianti Classico Riserva DOCG 2023 (BIO)
Tolaini | Tuscany
Tolaini Soc. Agr. S.r.l. | S.P. 9 di Pievasciata 28 | IT 53019 Castelnuovo Berardenga
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
One name is making a name for itself: Vallenuova, previously the estate's entry-level Chianti, will become a Riserva with the 2023 vintage. The vineyard, which surrounds the estate like a natural amphitheatre, bears the name of the locality – still today Tolaini's official address in Castelnuovo Berardenga. What is changing is the ageing period: instead of ten months, the Riserva now matures for considerably longer in a trio of Tuscan, Slavonian and Austrian oak before spending a further few months in the bottle. The base is now also clearly defined: 100% Sangiovese from silty-clay soils with limestone and stones. Double selection – by hand in the vineyard, visually in the cellar – 20 days' maceration, temperature-controlled fermentation.
The extended ageing process lends the wine a new dimension: deeper fruit, a more refined tannin structure, and greater length. Black cherry and tobacco, as ever, now complemented by nuances of cedar and Mediterranean herbs. A Sangiovese that emphatically expresses its origins in the southernmost corner of Chianti Classico – and one that demonstrates what Vallenuova has always aspired to be: not an entry-level wine, but the Tolaini estate's signature expression. SUPERIORE.DE
"Fresh aromas of balsamic, eucalyptus and peppermint, with hints of red cherries and violets. Medium-bodied, firm and velvety with a slightly leafy note, chewy tannins and lingering acidity." James Suckling
"Tolaini's 2023 Chianti Classico Riserva Vallenuova offers up sweet macerated cherry, tobacco, incense, dried leaves, licorice and crushed flowers. This deep, aromatic Riserva has quite a bit to offer. Best of all, it will drink well with minimal cellaring." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tolaini
Tuscany
-
69,00 €
!["Picconero" Merlot Toscana IGT 2020]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 16,90 €
!["Al Passo" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 56,00 €
!["Valdisanti" Rosso Toscana IGT 2021 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 16,90 €
!["Tolaini" Chianti Classico DOCG 2024 (BIO)]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 9,70 €
!["Biskero" Chianti DOCG 2024 (BIO)]()
0,75 l · 12,93 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping
Graduated Price · From 6 bottles per 8,99 € (0,75l · 11,99 €/l)available immediatelystored air-conditionedavailable immediately - 36,00 €
!["Neromaccarj" Nero d'Avola Sicilia IGT 2011 (BIO) late release]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 33,00 €
!["Il Frappato" Rosso Terre Siciliane IGT 2023 (BIO)]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 36,00 €
!["L'Omino" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








