“Carleone” Chianti Classico DOCG 2023 (BIO)
Tenuta di Carleone | Tuscany
Tenuta Carleone di Castiglioni s.r.l. | Loc. Castiglioni | IT 53017 Radda
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
A distinctive interpretation of Chianti Classico: a sparkling ruby red with a pronounced garnet sheen. A very inviting bouquet of cherries and delicate notes of meadow herbs, with a hint of nuts. Medium-bodied on the palate, with wonderfully juicy fruit once again, a cool, mineral style, very finely structured and balanced, with lively vigour; it has a rather long finish and leaves you longing for the next glass. The perfect accompaniment to Italian dishes. SUPERIORE.DE
"The Chianti Classico 2023 is a powerful wine. Notes of black cherry, lavender, exotic spices and leather unfold on the palate. It captivates with its marvellous structural depth and resonance. As it breathes in the glass, impressive nuances unfold and continue to develop. Deep floral and spicy notes prolong the effortless finish. Outstanding." Vinous
"Winemaker Sean O'Callaghan goes just far enough to ensure that this wine is exciting and edgy, yet delicious; serious, yet not too serious. It is characterised by the use of whole bunches of grapes, spontaneous fermentation, long maceration, the absence of fining and filtration, and minimal sulphur additions. It evokes notes of chalk, blood, sweet herbs and white flowers before unfolding into dark violet nuances. On the palate, which is characterised by medium body, notes of raspberry, rust and blood orange emerge. Crisp and refreshing, with a slightly grainy texture that delights the palate." Decanter
"Tenuta di Carleone's 2023 Organic Chianti Classico is made from 40% whole grapes and captivates with lively notes of redcurrants and small berries, as well as a fresh, powerful character. Initially, there are hints of beetroot, followed by crushed flowers, blueberries and other notes of blue fruits. I love this sort of food-friendly wine, and this winery is amongst the best at delivering exactly that – with freshness and energy taking precedence over body. The wine undergoes a three-month maceration and is aged in concrete tanks and 30-hectolitre barrels." Wine Advocate
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta di Carleone
Tuscany
-
46,00 €
!["Il Randagio" Rosso Toscana IGT 2022 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 239,00 €
!["Il Guercio" Rosso Toscana IGT 2020 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 79,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available !["Il Guercio" Rosso Toscana IGT 2022]()
59,00 €53,99 €0,75 l · 71,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 19,60 €
!["Il Randagio" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 26,13 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 27,00 €
!["Ama" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
!["Chiaro di Bolle" Metodo Classico 2021 brut (BIO)]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 26,00 €
!["Fornace" Rosso Toscana IGT 2020]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 47,00 €
!["Sacred Love" Rosso Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 62,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








