“Il Randagio” Rosso Toscana IGT 2023
Tenuta di Carleone | Tuscany
Tenuta Carleone di Castiglioni s.r.l. | Loc. Castiglioni | IT 53017 Radda
0,75 l · 26,13 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Il Randagio (the stray) is wonderfully complex and nuanced. Initially quite closed, the delicately spicy nose creeps up with increasing aeration and opens up further into a wonderfully complex bouquet of dark red to black berries. Rising floral, savoury and spicy accents point to a wine that says more about the style of the house than anything else. The palate is wide-ranging with delicate wild berry flavours, perfectly polished tannins and a fresh, very invigorating acid wire that uninhibitedly enhances the drinkability of this once again typically different red. The best days of this wine still lie in the future. SUPERIORE.DE
"The 2023 Il Randagio is fresh, fruity and delicious. Crushed red berry fruit, cinnamon, blood orange, mint and sweet red cherries adorn this medium-bodied, fun red wine. Soft contours and silky tannins round it off nicely." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta di Carleone
Tuscany
-
46,00 €
!["Il Randagio" Rosso Toscana IGT 2022 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 239,00 €
!["Il Guercio" Rosso Toscana IGT 2020 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 79,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available !["Il Guercio" Rosso Toscana IGT 2022]()
59,00 €53,99 €0,75 l · 71,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 79,00 €
!["Uno 30°" Rosso Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 105,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
![Bianco Langhe DOC 2024]()
Customer account required.
stored air-conditioned- 114,00 €
!["Flaccianello della Pieve" Colli Toscana Centrale IGT 2021 (BIO)]()
0,75 l · 152,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 25,00 €
!["Pianvecchio" Bianco Toscana IGT 2023 (BIO)]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 17,90 €
!["Tirrenico" Rosso Maremma Toscana DOC 2022]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








