“Vigneto Bucerchiale” Chianti Rufina Riserva DOCG 2020 · MAGNUM in OWC
Fattoria Selvapiana | Tuscany
Fattoria Selvapiana | Loc. Selvapiana | IT 50068 Rufina
1,5 l · 36,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
Wonderful, finesse-rich selection of the estate's best Sangiovese grapes. The nose is impressive with its richness: red fruits, dark flowers, fine tar and vegetal notes, traces of blackberry jam. Full-bodied on the palate with subtle extract sweetness, powerful and juicy at the same time, the well-proportioned tannins come into play very well and glide this red elegantly into a long final. SUPERIORE.DE
"The Selvapiana 2020 Chianti Rufina Riserva Vigneto Bucerchiale is beautifully balanced with lots of fresh fruit, sour cherry, candied watermelon and crushed rose. The impact of this 100% Sangiovese is beautiful and balanced. This is one of the finest Chianti Rufina wines in this vintage. The tannins are dry and powdery, the mouthfeel is medium weight." Wine Advocate
"Sweet, ripe cherry, plum, earth, smoke and woodsy underbrush aromas and flavors mark this fluid, expressive red, which picks up spice and tobacco elements on the long aftertaste." Wine Spectator
"Spicy and complex nose with fleshy, earthy notes of orange peel, iron, baking spices, leather and ripe plums. Juicy and firm on the palate with medium to full body and ample, mealy tannins. Long and flattering finish." James Suckling
"Restrained raspberry flavours, enveloped by delicate herbal notes, balanced, still youthful texture with fullness and elegance, long cherry finish. Will give a lot of pleasure with maturity." Vinum
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Selvapiana
Tuscany
-
13,90 €
![Chianti Rufina DOCG 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 41,00 €
!["Vigneto Erchi" Chianti Rufina Riserva DOCG 2020]()
0,75 l · 54,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 133,00 €
!["Vigneto Erchi" Chianti Rufina Riserva DOCG 2020 <br>3 bottles in OWC]()
2,25 l · 59,11 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 13,90 €
!["Villa Petrognano" Bianco Pomino DOC 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 11,00 €
![ENOGEA Karte "Chianti Classico DOCG" Ediz. 4 (EN/IT)]()
1 piece · 11,00 €/piece · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
available immediately - 57,00 €
![Barolo Coste di Rose DOCG 2020 (BIO)]()
0,75 l · 76,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 49,00 €
!["Brolio Bettino" Chianti Classico DOCG 2020 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 32,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 45,00 €
!["Brolio" Chianti Classico DOCG 2023 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 30,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available








