Chianti Rufina DOCG 2024
Fattoria Selvapiana | Tuscany
Fattoria Selvapiana | Loc. Selvapiana | IT 50068 Rufina
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Federico Giuntini-Antinori runs the area's most traditional estate, whose family tree can be traced back to the 15th century. Rufina is the northernmost district in Chianti, where the vineyards grow around the Villa di Selvapiana and in the vineyards of San Martino a Quona, Pian de' Marroni and Cerbognole. Mainly Sangiovese with small additions of Canaiolo, Colorino and Malvasia Nera are harvested between the end of September and the beginning of October, partly by hand. Spontaneous fermentation takes place in steel tanks at 28-30°C with a 25-day maceration period. Maturation lasts 12 months in 25-litre French oak barrels and concrete vats.
Ruby red in colour with violet reflections. The bouquet is intense, fresh and persistent with berry flavours and ripe red fruits, dark cherries, worn leather and a hint of menthol. Flavoursome and full-bodied on the palate with good balance – an authentic Rufina-Chianti with lively acidity and silky tannins. An outstanding interpretation of Sangiovese with a great value. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Selvapiana
Tuscany
-
41,00 €
!["Vigneto Erchi" Chianti Rufina Riserva DOCG 2020]()
0,75 l · 54,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 55,00 €
!["Vigneto Bucerchiale" Chianti Rufina Riserva DOCG 2020 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 36,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available - 133,00 €
!["Vigneto Erchi" Chianti Rufina Riserva DOCG 2020 <br>3 bottles in OWC]()
2,25 l · 59,11 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 13,90 €
!["Villa Petrognano" Bianco Pomino DOC 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 8,90 €
![Sangiovese Terra degli Osci IGT 2021]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Brolio" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping
Graduated Price · From 6 bottles per 12,99 € (0,75l · 17,32 €/l)available immediatelystored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Ceregio" Sangiovese di Romagna Superiore DOC 2023 (BIO)]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
![Chianti Classico DOCG 2023 (BIO)]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








