“Montebuoni” Chianti Classico Riserva DOCG 2021 · MAGNUM
Castello di Ama | Tuscany
Castello di Ama s.r.l. s.a. | Loc. Ama | IT 53013 Gaiole in Chianti
1,5 l · 49,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
Normally, the Sangiovese grapes from the 14-hectare single vineyard are mainly harvested in Ama and San Lorenzo. Since the 2018 harvest, Lorenza and Marco have decided to vinify a small quantity separately. Deep, dark ruby red colour with violet reflections. Extroverted bouquet of blackberry, raspberry and redcurrant, with notes of crushed gravel, tobacco and traces of young leather. Very powerful and beautifully textured on the palate, the various layers of primary fruit only gradually unfold, the wood pleasantly receding into the background. Finely granulated tannins and a well-integrated acidity flank this very harmonious red on an elegant, long final. There is a lot to like here, for us it is once again a typical Ama wine: racy, powerful and elegant! SUPERIORE.DE
"Dark, bright ruby red with violet reflections. Very precise nose of ripe cherries and plums, some eucalyptus, undergrowth and juniper berries on the finish. Initially soft on the palate with a delicate fruity flavour, then with gripping tannins." Falstaff
"The 2021 Chianti Classico Riserva Montebuoni is a bold, potent wine. Black fruit, leather, tobacco, grilled herbs, licorice and incense add to an impression of virile intensity. Ideally, readers will cellar this for a few years. It’s a serious wine that needs a bit of time." Vinous
"Flavours of black cherries, dark mushrooms and some lemon zest follow through to a medium body that finishes long and energetic." James Suckling
"The 2021 Chianti Classico Riserva Montebuoni is a broad and rich expression of Sangiovese, offering concentrated blackberries, plums and velvety tannins. The wine shows attractive accessibility and a generous, medium-bodied mouthfeel." Wine Advocate
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Castello di Ama
Tuscany
-
249,00 €
!["Vigneto Bellavista" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2020]()
0,75 l · 332,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 115,00 €
!["San Lorenzo" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2021 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 76,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available - 27,00 €
!["Ama" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 249,00 €
!["Vigneto Bellavista" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2022]()
0,75 l · 332,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 32,00 €
![Chianti Classico Riserva DOCG 2022 (BIO)]()
0,75 l · 42,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 27,00 €
!["Ama" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 55,00 €
!["Vigneto Bucerchiale" Chianti Rufina Riserva DOCG 2020 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 36,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available - 115,00 €
!["San Lorenzo" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2021 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 76,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available






