“Buchholz” Chardonnay Alto Adige DOC 2025
Peter Zemmer | South Tyrol
Weingut Peter Zemmer | Weinstraße 24 | IT 39040 Kurtinig a.d.W.
0,75 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Buchholz – as early as the Austrian land register of 1858, the name referred to the valley slopes above Salurn, where terraced vineyards lie on dolomite sedimentary rock at altitudes of between 400 and 800 metres. Peter Zemmer, whose family has been making wine in Kurtinig on the Weinstraße since 1928, has chosen this diverse site for his Chardonnay: a mosaic of microclimates and soils that combines alpine freshness with southern ripeness. In the mornings, the breeze from the north cools the vines; in the afternoons, the "Ora" from the south warms them: a daily rhythm that allows the grapes time to develop. The winemaking process is deliberately restrained: a short cold maceration to preserve the fruit, followed by fermentation at 19°C in large wooden barrels.
Pear, citrus, a hint of tropical ripeness – yet what lingers is the mineral vibrancy of the dolomite rock. A serious Chardonnay that lets you taste the mountains without ever losing its elegance. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Peter Zemmer
South Tyrol
-
27,00 €
!["Furggl" Lagrein Riserva Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 41,00 €
!["Vigna Kofl Aldein-Eich" Pinot Nero Riserva Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 54,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,70 €
![Riesling Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 19,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
![Pinot Grigio Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




