“Vigna Kofl Aldein-Eich” Pinot Nero Riserva Alto Adige DOC 2023
Peter Zemmer | South Tyrol
Weingut Peter Zemmer | Weinstraße 24 | IT 39040 Kurtinig a.d.W.
0,75 l · 54,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
At an altitude of 1,030 metres, where apple trees still stood thirty years ago, one of Italy's most remarkable Pinot Noirs now grows. Peter Zemmer took the plunge a good decade ago: He planted Burgundy vines on the south-facing slopes at the Koflhof in Aldein – an experiment at an altitude that is exceptional even by South Tyrolean standards. The first vintages remained unpublished; in 2016, hail struck. But since 2017, Vigna Kofl has demonstrated what is possible when porphyry soils meet dolomite carbonate and the daily "Ora" breeze from the south provides that cool tension that Pinot Noir so loves. The vinification follows the rhythm of the vineyard: seven days' fermentation at a controlled temperature, gentle extraction through pumping over, followed by two careful rackings without a centrifuge – a time-consuming process reserved for fine wines. Twelve months in French barriques, a further six in stainless steel, and finally half a year's bottle ageing.
An intense, sparkling ruby red. A refined bouquet of wild berries, dark rose petals, sour cherries and chocolate. Warm and enveloping on the palate, with a compact structure, pronounced berry fruit and well-integrated tannins. Long and supple on final – a Pinot of rare concentration. SUPERIORE.DE
"On the nose, intense aromas of ripe plums, cherries and roses. Elegant oaky notes, with aromas of five-spice blend complementing the blackberries and berries." Decanter
"A well-defined, focused and flavorful pinot noir showcasing red cherries, wild herbs and baking spices on the nose. Medium-bodied with fine, firm tannins and bright acidity. Driven and well-shaped with a persistent finish." Decanter
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Peter Zemmer
South Tyrol
-
27,00 €
!["Furggl" Lagrein Riserva Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,70 €
![Riesling Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 19,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,50 €
!["Buchholz" Chardonnay Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
![Pinot Grigio Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 55,00 €
![Brunello di Montalcino "40 anni" DOCG 2018]()
0,75 l · 73,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 27,00 €
!["Punggl" Merlot Riserva Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 37,00 €
!["Vigna Crivelli" Chardonnay Riserva Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 49,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
!["Giatl" Pinot Grigio Riserva Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








