“Rubatsch” Lagrein Alto Adige DOC 2021 (BIO) · MAGNUM
Tenuta Manincor | South Tyrol
Weingut Manincor | St. Josef am See 4 | IT 39052 Kaltern
1,5 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
"Colour and aroma that tell of blue berries from deep forests, velvety and length that make you forget time. Made from the autochthonous Lagrein grape." Michael Graf Goëss-Enzenberg, Weingut Manincor
Translucent purple-violet colour. Complex bouquet with aromas of dark berries, ripe notes of plum and subtle sweetness of elderberry syrup. Well-coordinated impressions on the palate and dense, creamy tannins create a velvety harmony. SUPERIORE.DE
"Dark purple red with violet edges. Intense aromas of dark berries, ripe plums and liquorice. A finesse-rich acidity on the palate with dense tannins, fine spice and a lingering final." Falstaff
"A very spicy yet elegant wine. The precise nose is a mix of blueberry fruit, black pepper and exotic spices. Fresh style overall, with a medium body, velvety tannins and a woven, polished finish sustained by lifted acidity and savory length." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta Manincor
South Tyrol
-
19,90 €
!["Il Conte" Rosso Vigneti delle Dolomiti IGT 2024 (BIO)]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
!["der Keil" Vernatsch Lago di Caldaro DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 46,00 €
!["Il Conte" Rosso Vigneti delle Dolomiti IGT 2022 (BIO) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available - 28,00 €
!["Ebeneich" Bianco Mitterberg IGT 2024 (BIO)]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 28,00 €
!["Tannenberg" Sauvignon Bianco Alto Adige Terlano DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 66,00 €
!["Tannenberg" Sauvignon Bianco Alto Adige Terlano DOC 2023 (BIO) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 11,90 €
![Cerasuolo di Vittoria DOCG 2024 (BIO)]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 49,00 €
!["La Rosé de Manincor" Rosato Vigneti delle Dolomiti IGT 2025 (BIO) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 32,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available








