“Tannenberg” Sauvignon Bianco Alto Adige Terlano DOC 2023 (BIO) · MAGNUM
Tenuta Manincor | South Tyrol
Weingut Manincor | St. Josef am See 4 | IT 39052 Kaltern
1,5 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
"Silent greatness. Noble is he who is self-sufficient. Perhaps a little demanding and in any case sensitive. But has many sought-after qualities: Clarity, freshness, complexity." Michael Graf Goëss-Enzenberg, Weingut Manincor
Sparkling green-silver Sauvignon Blanc with intense and inviting aromas of grapefruit, lychee and white peach. Full-bodied and very racy in the attack, then mineral and elegantly slender with a fine acidity and subtle extract-sweet core. Very long. SUPERIORE.DE
"Plenty of tropical fruits such as mangoes and papayas with grapefruit and a hint of slate on the nose. Medium-bodied and fresh, with steely acidity and underlying minerality." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta Manincor
South Tyrol
-
19,90 €
!["Il Conte" Rosso Vigneti delle Dolomiti IGT 2024 (BIO)]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
!["der Keil" Vernatsch Lago di Caldaro DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 76,00 €
!["Rubatsch" Lagrein Alto Adige DOC 2021 (BIO) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 46,00 €
!["Il Conte" Rosso Vigneti delle Dolomiti IGT 2022 (BIO) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available
Customers who bought this product also bought:
- 109,00 €
!["Maroccoli" Syrah Sicilia Menfi DOC 2021 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 36,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 46,00 €
!["Il Conte" Rosso Vigneti delle Dolomiti IGT 2022 (BIO) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available - 39,00 €
![Amarone della Valpolicella Classico DOCG 2018]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 34,00 €
!["Rubatsch" Lagrein Alto Adige DOC 2022 (BIO)]()
0,75 l · 45,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







