“Vigna di Paola” Malvasia Salina IGT 2024
Tasca d'Almerita | Tenuta Capofaro | Sicily
Conte Tasca d'Almerita Soc. Agr. a.r.l. | Via dei Fiori 13 | IT 90129 Palermo
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The Tenuta Capofaro of Tasca is located on the Aeolian Islands off the north-eastern tip of Sicily. The name of this fresh and aromatic Malvasia is dedicated to the former owner Paola Lantieri, who cultivated the 4.5-hectare vineyard with great dedication. The vines grow on mineral soils of ash, fine brown sand, pumice and silicate.
A fresh bouquet of spicy yellow flowers, lime zest, nectarines and crushed stones. On the palate, we find an attractive bouquet of ripe orchard fruits, tropical citrus fruits and a cooling minerality. The long and very delicious final is accompanied by kiwi and sage - very successful! SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tasca d'Almerita
Tenuta Capofaro
-
9,60 €
!["Sallier de la Tour" Inzolia Sicilia DOC 2025]()
0,75 l · 12,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 44,00 €
!["Rosso del Conte" Sicilia Contea di Sclafani DOC 2019]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 87,00 €
!["Contrada Sciaranuova Vecchie Vigne" Rosso Etna DOC 2017]()
0,75 l · 116,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 39,00 €
!["Contrada Pianodario" Rosso Etna DOC 2020]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 13,90 €
!["Brolio" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping
Graduated Price · From 6 bottles per 12,99 € (0,75l · 17,32 €/l)available immediatelystored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
!["Azisa" Grillo Sicilia DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
6,70 €Laganelle all’uovo aromatizzato al limone
Rustichella d'Abruzzo | Abruzzo
0,25 kg · 26,80 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 13,70 €
!["Guarnaccio" Perricone Rosso Sicilia DOC 2023]()
0,75 l · 18,27 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








