“Contrade Nuove” Etna Bianco DOC 2025
Giovanni Rosso | Montedolce | Sicily
Azienda Agricola Giovanni Rosso | Via Roddino 10/1 | IT 12050 Serralunga d’Alba
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Anyone starting out anew on Mount Etna doesn't start small. In 2016, Davide Rosso acquired fourteen hectares in Solicchiata, at the foot of the extinct Montedolce crater on the north-eastern slope of the volcano – at an altitude of 730 to 750 metres, in a microclimate that immediately brought to mind the Langhe precision he grew up with: cool nights, wide temperature variations, mineral-rich lava sand soils, and constant ventilation. "Contrade Nuove" – the new vineyards – refers to the estate's younger Carricante vines, trained using the Alberello method and facing north-north-east. They offer a different character to the old vines of the main cuvée: livelier, more direct, with a freshness and approachability that make the Montedolce terroir immediately apparent. 100% Carricante. Spontaneous fermentation at low temperatures in stainless steel, lasting 15 to 20 days. This is followed by five months sur lie with weekly bâtonnage – no wood, no intervention, just the volcano with its soil and climate.
In the glass, it is a pale straw yellow. The nose is fresh and precise: broom, yellow citrus zest, white peach, a hint of a herb-filled meadow. On the palate, it is intense and linear, with lively acidity, full body and a final that unmistakably tastes of Etna – salty, mineral and distinctly volcanic. No long detours. This is Montedolce: direct and clear. SUPERIORE.DE
"The nose is both floral and herbaceous, with aromas of pine needles, wild thyme, jasmine and honeysuckle. On the palate, notes of lime and lemon join the herbs and flowers, whilst the lively acidity provides a lovely contrast to the full-bodied structure." Wine Enthusiast
"The 2025 Etna Bianco Contrade Nuove cascades up from the glass with minty herbs, nuances of candied lime and sweet smoke. This is seamless and elegant with silken textures, pure pit fruits and a hint of chamomile. The close is long and pleasantly tense with lemony spice and a saline inflection. The Contrade Nuove is a remarkably pretty Etna Bianco." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Giovanni Rosso
Montedolce
-
89,00 €
!["Ester Canale Pietramarina" Bianco Etna DOC 2024]()
0,75 l · 118,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned10 units available - 19,90 €
!["Contrade Nuove" Etna Rosso DOC 2022]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Contrade Nuove" Etna Bianco DOC 2023]()
19,90 €18,99 €0,75 l · 25,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately![Etna Bianco DOC 2023]()
32,00 €29,99 €0,75 l · 39,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available




