“Zinfandel” Terra Nera Primitivo di Manduria DOP 2020 (BIO)
Felline | Accademia dei Racemi | Puglia
Racemi Agricola S.r.l. | Strada Comunale Santo Stasi Primo 42 – Z.I. | IT 74024 Manduria
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A Zinfandel with an Italian soul: Terra Nera Primitivo comes from organically farmed plots around Manduria, where old vines are rooted in red soil with veins of limestone – a terroir that allows the Primitivo (known internationally as Zinfandel) to reach its full potential. In the glass, it is a deep purple with a garnet-red core. The bouquet is dark, dense and complex: blackcurrant, dried figs and dark chocolate, accompanied by tobacco leaf, clove and a hint of graphite. On the palate, it is full-bodied but not overpowering, with ripe fruit, balanced acidity and finely polished tannins. The oak influence remains subtle, the structure firm and the finish remarkably clean. An expressive, organically produced Primitivo from 60- to 70-year-old vines, skilfully combining power and precision! SUPERIORE.DE
"An intense garnet red with a dark core. On the nose, it is spicy and slightly smoky, with aromas of leather and cigar boxes, coffee grounds, underpinned by dark berries and prunes. Full-bodied on the palate, with a slightly polished texture, and a finish carried by the alcohol." Falstaff
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Felline
Accademia dei Racemi
-
7,90 €
!["Pietraluna" Negroamaro del Salento IGP 2021]()
0,75 l · 10,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 29,00 €
!["Dunico" Primitivo di Manduria DOP 2019]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["Sum" Susumaniello Salento IGP 2021]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Giravolta" Primitivo di Manduria DOP 2020 (BIO)]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 27,00 €
!["Donna Lisa" Salice Salentino Riserva DOC 2020]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 33,00 €
!["Le Cupole di Trinoro" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 24,00 €
!["Family & Friends" Rosso Terre Siciliane IGT 2018]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 54,00 €
!["Eós" Vino Bianco 2020]()
0,75 l · 72,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








