Metodo Classico Lugana DOC 2021 extra brut
Famiglia Olivini | Lombardy
Società Agricola Olivini s.s. | Loc. Demesse Vecchie 2 | IT 25015 Desenzano del Garda
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A Lugana Metodo Classico with superior elegance: Olivini's extra brut made from 100% Turbiana matures for around 36 months on the fine lees and combines freshness, structure and fine complexity. Pale straw yellow in colour with golden reflections and a fine, persistent perlage. On the nose, notes of lemon, white apple and bread crust, subtly accompanied by hints of almond. Clear and dry on the palate, with lively acidity, precise texture and fine mineral tension.
The fruit remains fresh and focussed, the final is elegant, fresh and delicately spicy – a refreshingly crisp spumante that perfectly expresses the terroir and style of the house in the glass. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Famiglia Olivini
Lombardy
-
23,00 €
![Metodo Classico Rosé Riviera del Garda Classico DOC 2022 brut]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Metodo Classico Lugana DOC 2021 brut]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,90 €
!["Demesse Vecchie" Lugana DOC 2024]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Metodo Classico Rosé Riviera del Garda Classico DOC 2021 brut]()
23,00 €20,99 €0,75 l · 27,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 13,90 €
!["Le Quaiare" Lugana DOC 2025]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,90 €
!["Demesse Vecchie" Lugana DOC 2024]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Selezione Sergio Zenato" Lugana Riserva DOC 2021]()
30,00 €27,99 €0,75 l · 37,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available- 19,90 €
![Metodo Classico Spumante Lugana DOC 2022 brut]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







