“Le Quaiare” Lugana DOC 2025
Bertani | Veneto
Bertani Domains S.r.l. | Via Asiago 1 | IT 37023 Grezzana
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Since 1857, Bertani has been synonymous with Valpolicella and Amarone. The fact that this estate on Lake Garda also produces a very fresh, straightforward wine is only surprising at first glance. The southern tip of Lake Garda, between Desenzano and Sirmione, is Turbiana country: a grape variety that grows almost nowhere else, on clay-rich soils that lend it that characteristic chalky finish. "The wine that tastes of spring and summer." Bertani's own words, and they ring true. Three months in stainless steel, around four months in the bottle.
Straw-yellow. The bouquet is fruity and inviting: pear, peach, apricot and floral notes. On the palate, it is delicate and elegant, with a pleasant, chalky note on final. This is Garda at its best. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Bertani
Veneto
-
39,00 €
![Amarone della Valpolicella Valpantena DOCG 2022]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Velante" Pinot Grigio Friuli Venezia Giulia DOC 2024]()
9,90 €8,99 €0,75 l · 11,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available- 15,90 €
![Valpolicella Ripasso Valpantena DOC 2022]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 184,00 €
!["Ognisanti di Novare" Valpolicella Classico Superiore DOC 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 40,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available
Customers who bought this product also bought:
- 19,90 €
![Metodo Classico Spumante Lugana DOC 2022 brut]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
![1868 Prosecco Spumante di Valdobbiadene Superiore DOCG Extra Dry]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
![Prosecco Spumante di Valdobbiadene Superiore Millesimato DOCG 2025 brut]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,40 €
!["Integral" Prosecco Spumante di Valdobbiadene Superiore Millesimato DOCG 2025 brut]()
0,75 l · 23,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








