Metodo Classico Rosé Riviera del Garda Classico DOC 2021 brut
Famiglia Olivini | Lombardy
Società Agricola Olivini s.s. | Loc. Demesse Vecchie 2 | IT 25015 Desenzano del Garda
0,75 l · 27,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
A finely conceived rosé sparkling wine with a regional identity and elegant craftsmanship. The harmonious blend of autochthonous grape varieties – groppello, Marzemino, Barbera and Sangiovese grapes – defines clarity and origin, while the 24-month yeast ageing gives the wine expression, creaminess and depth. In the glass, it shines in a delicate salmon pink colour with a lively, fine-pored perlage. The nose seduces with floral nuances of rose petals, red berries and tangerine peel, subtly accompanied by yeast tones and a hint of almond biscuits. Fresh and harmonious on the palate, with clear acidity, a juicy, fruity centre and elegant salty minerality. The perlage is silky, the structure finely balanced, the final long, dry and characterised by a delicate bitter almond note. A rosé sparkling wine full of character that combines the regionality of Valtènesi with a modern sparkling wine style – refined depth with a high drinking flow and clear origin. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Famiglia Olivini
Lombardy
-
27,00 €
![Metodo Classico Lugana DOC 2021 extra brut]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Metodo Classico Rosé Riviera del Garda Classico DOC 2022 brut]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Metodo Classico Lugana DOC 2021 brut]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,90 €
!["Demesse Vecchie" Lugana DOC 2024]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 26,50 €
!["Cuvée dei Frati" Metodo Classico Rosé VSQ brut]()
0,75 l · 35,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
!["Saignée della Rocca" Metodo Classico Rosé Pinot Nero extra brut]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 28,00 €
!["61" Franciacorta Rosé DOCG brut]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 15,90 €
!["Tagliamare" Spumante VSQ s.a. brut]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








