“Saignée della Rocca” Metodo Classico Rosé Pinot Nero extra brut
Conte Vistarino | Lombardy
Conte Vistarino s.r.l. | Fraz. Scorzoletta 82/84 | IT 27040 Pietra de' Giorgi
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
High-quality Rosato Spumante made from 100% Pinot Nero. Old pink, almost onion-coloured and with interesting copper reflections. Fine perlage and a fine, creamy foam. The bouquet has a delicate aroma of roses, grapefruit, small red fruits and a hint of yeast. Dry, full, fresh and elegant on the palate. Hints of blackcurrants and wild strawberries, then a consistent tang and a beguiling silkiness. A great alternative to the famous neighbouring region of Franciacorta and a real insider tip for Pinot Noir sparkling lovers. SUPERIORE.DE
"A pale sparkling rosé that has aromas of pomegranate, strawberry and apple pastry. It’s medium-bodied, silky and balanced with fine bubbles and a dry finish." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Conte Vistarino
Lombardy
-
34,00 €
!["Bertone" Pinot Nero dell' Oltrepò Pavese DOC 2021]()
0,75 l · 45,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Rïes" Riesling Oltrepò Pavese Superiore DOC 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 12,90 €
!["Saint Valier" Bianco di Pinot Nero dell' Oltrepò Pavese DOC 2023]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available !["Bertone" Pinot Nero dell' Oltrepò Pavese DOC 2020]()
33,00 €29,99 €0,75 l · 39,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 46,00 €
!["ELLE" Chianti Classico Gran Selezione Lamole DOCG 2022]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 27,00 €
!["Donna Lisa" Salice Salentino Riserva DOC 2020]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 49,00 €
!["Vigna San Marcellino" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2020 (BIO)]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 59,00 €
![Brunello di Montalcino "Vigna Spuntali" DOCG 2018]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








