“Grande Annata 50 anni” Metodo Classico VSQ 2018 brut
Costaripa / Mattia Vezzola | Lombardy
Costaripa | Via della Costa 1/A | IT 25080 Moniga del Garda
0,75 l · 57,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
50 years of Grande Annata! The Grande Annata by Mattia Vezzola seduces you with a beautiful blend of ripe apples, pears, candied ginger and subtle nuances of blood oranges. This outstanding Metodo Classico from Lake Garda is both round and perfectly structured as well as vibrant with its bright acidity and salty minerals clearly taking centre stage. A hint of raw almonds and sour apples lingers on the final, along with a subtle hint of lime that literally tickles the cheeks. Every year, Grande Annata brut is a top sparkling wine of great complexity and with a wonderful arc of tension! SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Costaripa / Mattia Vezzola
Lombardy
-
18,90 €
!["Campostarne" Rosso Valtènesi DOC 2023]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 46,00 €
!["Grande Annata 50 anni" Metodo Classico Rosé VSQ 2018 brut]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available !["Campostarne" Valtènesi Riviera del Garda Classico DOC 2021]()
18,90 €17,99 €0,75 l · 23,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available- 27,00 €
!["Maim" Valtènesi Riviera del Garda Classico DOC 2018]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available
Customers who bought this product also bought:
- 27,00 €
!["Maim" Valtènesi Riviera del Garda Classico DOC 2018]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available - 29,00 €
!["Classe 91" Metodo Classico Alta Langa DOCG 2021 extra brut]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 46,00 €
!["Grande Annata 50 anni" Metodo Classico Rosé VSQ 2018 brut]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 28,00 €
!["La Prima Volta" Metodo Classico DOC 2020 dosaggio zero]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately






