“Maim” Valtènesi Riviera del Garda Classico DOC 2018
Costaripa | Lombardy
Costaripa | Via della Costa 1/A | IT 25080 Moniga del Garda
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
Mattia Vezzola's top wine demonstrates the heights that the indigenous Groppello grape variety can reach. Sweet dark cherries, herbs, liquorice and tar are just some of the nuances that emerge from this plush, deep red wine. Maim impresses with its extraordinary intensity and richness - from the first sip to the end of the bottle. And it is not only because of its exceptionally fine texture and almost endless finish that it is without question a jewel of a wine and a flagship of the appellation. SUPERIORE.DE
"Dried herbs, blood oranges, mushrooms and red berries on the nose. It's medium-bodied, silky and elegant, with fine-grained and cashmere-like tannins. Creamy and enveloping, with good weight. Lightly bitter spice character." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Costaripa
Lombardy
-
18,90 €
!["Campostarne" Rosso Valtènesi DOC 2023]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 46,00 €
!["Grande Annata 50 anni" Metodo Classico Rosé VSQ 2018 brut]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available !["Campostarne" Valtènesi Riviera del Garda Classico DOC 2021]()
18,90 €17,99 €0,75 l · 23,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available- 15,90 €
!["Castelline" Rosso Valtènesi DOC 2023]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
!["Campostarne" Valtènesi Riviera del Garda Classico DOC 2021]()
18,90 €17,99 €0,75 l · 23,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available- 28,00 €
!["61" Franciacorta Rosé DOCG brut]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 21,00 €
!["Animavulcano" Rosso Etna DOC 2022 (BIO)]()
0,75 l · 28,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 28,00 €
!["Sirmian" Pinot Bianco Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







