“San Zuan” Friulano Friuli Colli Orientali DOC 2024
Ronco del Gnemiz | Friuli
Az. Ronco del Gnemiz Soc. Agr. | Via Ronchi 5 | IT 33048 San Giovanni al Natisone
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
At Ronco del Gnemiz, each vineyard is an individual. The plots are harvested individually, vinified individually and bottled individually – cru philosophy in its purest form. Every wine, except this one, because San Zuan is the only blend of the house. Three small Friulano parcels come together here, scattered across the hills of San Giovanni al Natisone – san Zuan in the local dialect. The oldest vines have been bearing fruit for sixty years, the youngest for twenty. Each parcel is harvested and vinified separately, but in the end they come together. What Christian Patat strictly separates with Sauvignon and Chardonnay, he deliberately brings together with Friulano. Why? Friulano is special. The grape variety, which used to be called Tocai and had to be renamed after losing a name dispute with Hungary, requires a sure instinct. It does not like new wood – so only used barriques, between a quarter and three quarters of the wine, depending on the vintage. Whole-cluster pressing, no malolactic fermentation, eight months in stainless steel, then three more in the bottle.
The result is classic Friulano: straw yellow with greenish reflections, tropical fruit and chalk on the nose, dry and warm on the palate, with that characteristic almond bitterness on the finish that makes the variety unmistakable. Fresh and long-lasting, as the Italians say – a wine that has length without ever becoming heavy. San Zuan shows that even the strictest rule has its exceptions. And that sometimes three voices together tell more than each one on its own. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Ronco del Gnemiz
Friuli
-
!["San Zuan" Friulano Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
45,00 €39,99 €0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 49,00 €
![Schioppettino Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available !["Corrado di Manzano" Chardonnay Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
45,00 €39,99 €0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 59,00 €
!["Rosso del Gnemiz" Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 129,00 €
!["Calvari" Refosco dal Peduncolo Rosso Friuli Colli Orientali DOC 2020]()
0,75 l · 172,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned11 units available - 36,00 €
![Ribolla Gialla Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 38,00 €
![Rosso di Montalcino DOC 2022]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available - 49,00 €
!["Salici" Sauvignon Bianco Friuli Colli Orientali DOC 2024]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available








