Rosso di Montalcino DOC 2022
Le Potazzine | Tuscany
Tenuta Le Potazzine s.r.l. | Loc. Le Prata, 262 | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
Here is a big, rich Rosso that is harmonious and impressive in all its components. The bouquet alternates between dried cherries and a fine tobacco note. The palate is taut and precise, in the style of the house, its body is supported by powerful tannins that make it an ideal and refined accompaniment to Tuscan cuisine. SUPERIORE.DE
"Brilliant dark ruby colour with a delicate garnet-red rim. Memorable nose of juicy cherry, with medicinal notes and some leather. Soft and supple on the palate, sweet and fruity with firm tannins and above-average length." Falstaff
"The Rosso di Montalcino 2022 is exotic. The bouquet leaps from the glass, blending medicinal cherries, mint, pine and blood orange. Seamless and silky, it soothes the senses with its soft textures of opulent ripe fruit balanced by a tactile minerality. The residual acidity gives it an amazing, juicy freshness on the finish, while the 2022 finishes gently tannic, powerful and long. It's very different from a typical Le Potazzine, ripe and intense, but I still love it." Vinous
"It’s a notably firm, earthy and serious style, with dark, balsamic-tinged fruit, bran, sundried tomato and powerful tannins that need a year or two to soften. No hurry to drink this." Decanter
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Le Potazzine
Tuscany
-
25,00 €
![Sangiovese di Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 559,00 €
![Brunello di Montalcino Riserva DOCG 2019 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 372,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned3 units available - 1.269,00 €
![Brunello di Montalcino Riserva DOCG 2019 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 423,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 179,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2018 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 119,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 129,00 €
!["Calvari" Refosco dal Peduncolo Rosso Friuli Colli Orientali DOC 2020]()
0,75 l · 172,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned11 units available - 36,00 €
![Ribolla Gialla Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 49,00 €
!["Salici" Sauvignon Bianco Friuli Colli Orientali DOC 2024]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available - 24,00 €
![Pinot Grigio Friuli Colli Orientali DOC 2024]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








