Pinot Grigio Friuli Colli Orientali DOC 2024
Meroi Davino | Friuli
Az. Agr. Meroi | Via Stretta 7/b | IT 33042 Buttrio
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
A Pinot Grigio with ambition, origin and character – far from convention. In the chalky hills of Buttrio, Paolo Meroi presses a white wine from old, deep-rooted vines that convincingly refutes the preconception of simple Pinot Grigio. The wine is matured partly in used wood and partly in stainless steel – precisely dosed to give the variety depth without sacrificing its freshness.
Light straw yellow in colour with golden reflections. The aroma is inviting and complex: ripe pears, white peaches, dried herbs, hints of candied lemon, almond blossom and a fine hint of vanilla and roasted hazelnut. On the palate, the wine impresses with substance and freshness in equal measure: juicy, structured, with a grippy texture and lively, well-integrated acidity. The finish is dry, clear and characterised by salty minerality – a finish that emphasises origin rather than effects. A Pinot Grigio for connoisseurs that confidently explores the possibilities of this often underestimated grape variety – while remaining unmistakably Meroi: subtle, characterised by the terroir and with a touch of nonchalance. SUPERIORE.DE
"The 2024 Pinot Grigio is delicate in the glass, mixing lemon oil with wildflowers and crushed pears. It smooths over the palate with silky textures and ultra-ripe orchard fruits, all balanced by a wave of cleansing acidity. Balanced and refined yet long, the 2024 leaves a nuance of sour citrus to punctuate the experience." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Meroi Davino
Friuli
-
55,00 €
!["Vigna Dominin" Chardonnay Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 73,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 55,00 €
!["Zitelle Duri" Malvasia Bianco Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 73,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned10 units available - 69,00 €
!["Vigna Dominin" Refosco dal Peduncolo Rosso Friuli Colli Orientali DOC 2016]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available !["Zitelle Barchetta" Sauvignon Bianco Friuli Colli Orientali DOC 2021]()
55,00 €49,99 €0,75 l · 66,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
![Rosato Venezia Giulia IGT 2024]()
23,00 €19,99 €0,75 l · 26,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 26,00 €
!["Vicorosso" Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
!["Core" Rosato Campania IGT 2025]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 129,00 €
!["Calvari" Refosco dal Peduncolo Rosso Friuli Colli Orientali DOC 2020]()
0,75 l · 172,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned11 units available








