“Calvari” Refosco dal Peduncolo Rosso Friuli Colli Orientali DOC 2020
Meroi Davino | Friuli
Az. Agr. Meroi | Via Stretta 7/b | IT 33042 Buttrio
0,75 l · 172,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
Limitation of 2 articles per customer
"Calvari" Refosco is Paolo Meroi's masterpiece - a wine that explores the potential of the autochthonous Refosco dal Peduncolo Rosso to its limits and is only produced 2-3 times per decade. The grapes come from ancient, tiny, low-yielding vines in a tiny, south-west-facing plot above Buttrio. The barren Ponca soil, strict selection and uncompromising manual labour make this wine a true rarity. The 2020 vintage, characterised by a harmonious vegetation cycle with a balanced sun and rainfall profile, produced perfectly ripe, concentrated berries with exceptional aromatic tension. After manual harvesting and gentle mash fermentation, "Calvari" matured for 24 months in French barriques before maturing for a further two years in the bottle.
Almost impenetrable ruby red colour in the glass. broodingcomplexity on the nose: black cherry, blackberry, dried plum and blueberry, flanked by liquorice, juniper, dark chocolate, sweet tobacco and balsamic herbs. Powerful on the palate, but not heavy - carried by silky, tightly woven tannins, fresh acidity and a mineral vein that lends the wine luminosity and precision. The aftertaste is almost endless and is characterised by a subtle, salty spiciness. "Calvari" Refosco is more than just a wine - it is a statement for the greatness of Refosco dal Peduncolo Rosso, for the art of winemaking characterised by terroir and the unshakeable patience of Paolo Meroi. A vinological monument that can age for decades and is undisputedly one of Friuli's legendary icons. SUPERIORE.DE
"The Refosco Vigna Calvari 2020 is youthfully restrained. It slowly emerges from the glass with a haunting, dark bouquet that combines wild berries and redcurrants with lavender, sweet smoke and a hint of cloves, creating a beautiful contrast. This is pure elegance, silky, almost creamy to the touch, with a polished wave of ripe red and black fruits, complicated by depths of savoury minerals. Traces of sage and dark chocolate mingle towards the end. The 2020 tapers off with a note of refinement, tannic and firm but not painful, leaving a bitter blackberry note that provides perfect punctuation. This is a well-muscled stallion that chews on the mouthful, but patience will be rewarded." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Meroi Davino
Friuli
-
55,00 €
!["Vigna Dominin" Chardonnay Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 73,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 55,00 €
!["Zitelle Duri" Malvasia Bianco Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 73,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned10 units available - 69,00 €
!["Vigna Dominin" Refosco dal Peduncolo Rosso Friuli Colli Orientali DOC 2016]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available !["Zitelle Barchetta" Sauvignon Bianco Friuli Colli Orientali DOC 2021]()
55,00 €49,99 €0,75 l · 66,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
- 36,00 €
![Ribolla Gialla Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 38,00 €
![Rosso di Montalcino DOC 2022]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available - 49,00 €
!["Salici" Sauvignon Bianco Friuli Colli Orientali DOC 2024]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available - 24,00 €
![Pinot Grigio Friuli Colli Orientali DOC 2024]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








