“Monte Lodoletta” Valpolicella Superiore DOC 2014 · Double MAGNUM in OWC
Romano Dal Forno | Veneto
Az. Agr. Dal Forno Romano | Località Lodoletta 1 | IT 37031 Cellore d'Illasi
3 l · 166,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
As every year, the star of the house gives the Dominator in the Dal-Forno style. Dark and dense, it reveals an intense bouquet with jammy aromas of red and dark fruits, alongside spices and wood, tobacco and chocolate. At the same time, the youthful, stormy flavour is an overwhelming demonstration of power. SUPERIORE.DE
"The 2014 is a unique interpretation of Dal Forno's Valpolicella Superiore Monte Lodoletta. It is a remarkably beautiful wine, showing crushed ripe strawberries and plums with cinnamon, cloves, vanilla pods and a cooling hint of mint. The textures are velvety and coat everything they touch with the concentration of glycerine fruit, yet come across as tangy and vibrant, contrasting with rich notes of tart blackberry and savoury spice. At times the Monte Lodoletta is almost savoury, especially in its long, delicious finish, which lingers with notes of cherry stones and herbs. This atypical but really pleasant expression is the result of the extremely difficult 2014 vintage, when hail damaged and reduced the harvest in the lower-lying vineyards, followed by rain from August to September. As a result, Dal Forno decided not to produce its Amarone and instead to focus entirely on Valpolicella. The result is a wine that no Dal Forno fan should miss out on." Vinous
"A beautiful, sophisticated red wine with flavours of dried berries, plums, flowers and cedar wood. Full body and a flavourful finish. Extremely refined and polished, more so than many previous vintages. Already beautiful, but it needs another year or two to develop." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Romano Dal Forno
Veneto
-
345,00 €
!["Monte Lodoletta" Amarone della Valpolicella DOCG 2016]()
0,75 l · 460,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available - 1.690,00 €
!["Monte Lodoletta" Amarone della Valpolicella DOCG 2016 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 563,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 239,00 €
!["Monte Lodoletta" Valpolicella Superiore DOC 2015 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 159,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 135,00 €
!["Vigna Seré" Passito Rosso Veneto IGT 2003 dolce]()
0,375 l · 360,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available
Customers who bought this product also bought:
- 85,00 €
!["Antico Gregori" Vernaccia di Oristano Riserva DOC 1979 dolce <br> in gift box]()
0,375 l · 226,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 97,00 €
![Barolo Bricco Boschis DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 129,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 25,00 €
!["Grign" Rosso Langhe DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 129,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2020]()
0,75 l · 172,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








