“Tre Terre” Amarone della Valpolicella Classico DOCG 2013
Giuseppe Quintarelli | Veneto
Az. Agr. Quintarelli Giuseppe | Via Cerè, 1 | IT 37024 Negrar
0,75 l · 980,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customer
The winery, founded in Cerè di Negrar in the 1920s, developed its legendary style under Giuseppe "Bepi" Quintarelli from the 1950s onwards. To this day, there are hardly any directions to the estate, nor does it have its own website – as if the family wished to preserve an intimate, almost mystical atmosphere. "Tre Terre" was once a name that Giuseppe Quintarelli used in the 1980s for small batches of Recioto. With this Amarone, the name takes on a new meaning: a deliberate stylistic project by the family, an Amarone entirely different from what one would expect from this estate. Only 1,381 numbered bottles were produced – one of the rarest releases ever to come from Negrar.
The grapes come from three prestigious municipalities – Negrar, Marano and Sant'Ambrogio – each with its own terroir. Of particular note is the higher proportion from the Conca d'Oro vineyard in Sant'Ambrogio: the altitude, aspect and age of the vines lend the wine from this site a dryness and tannin structure that characterise the rest of the blend. Corvina Veronese, Rondinella, Croatina, Nebbiolo, Sangiovese and Cabernet Sauvignon come together to form a profile that is deliberately broader in scope than that of the estate's classic Amarone. The grapes are dried using the traditional appassimento method for several months before fermentation begins; ageing takes place in oak barrels over an extended period of eight years – one year longer than for the standard Amarone.
The result is an Amarone that is more reminiscent of an aristocratic Barolo than of the powerful sweetness typically associated with the category: deliberately drier, with more pronounced tannins, more accentuated spice and a piercing acidity. The bouquet features cherries preserved in spirit, liquorice, mint and a note of black pepper characteristic of these three municipalities. On the palate, spicy, salty tannins of great persistence, enveloping and deep, with a surprising minerality and clarity that one would hardly expect from an Amarone. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Giuseppe Quintarelli
Veneto
-
285,00 €
![Valpolicella Classico Superiore DOC 2018 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 190,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned2 units available - 105,00 €
![Valpolicella Classico Superiore DOC 2019]()
0,75 l · 140,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 4 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately - 789,00 €
![Amarone della Valpolicella Classico DOCG 2018 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 526,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned2 units available - 144,00 €
![Recioto della Valpolicella Classico DOCG 2015 dolce]()
0,375 l · 384,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned5 units available
Customers who bought this product also bought:
- 699,00 €
![Amarone della Valpolicella Classico Riserva DOCG 2015]()
0,75 l · 932,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned3 units available - 345,00 €
!["Alzero" Cabernet Veneto IGT 2014]()
0,75 l · 460,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned2 units available - 185,00 €
!["Amabile del Cerè" Passito Bianco Veneto IGP 2017 dolce]()
0,375 l · 493,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 345,00 €
!["Monte Lodoletta" Amarone della Valpolicella DOCG 2016]()
0,75 l · 460,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available








