Rosso di Montalcino DOC 2024 (BIO)
Poggio Antico | Tuscany
Poggio Antico s.r.l. s.a. | Loc. Poggio Antico | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
What is in this glass does not come from separate, less highly regarded plots, but exclusively from grapes classified for the Brunello itself – Rosso di Montalcino is an earlier, more immediate expression of the same noble material, not a separate, lesser category. The same transparency and the same tension that characterise the estate's great wines are found here in a sleeker, more direct form.
The vines are situated at an altitude of between 480 and 520 metres – one of the highest sites in the whole of Montalcino – on brooding, clay-rich soil with excellent water-retention capacity. Cordon-spur and Guyot training systems, managed organically and sustainably: green manure to balance nutrients and aerate the soil; pruning tailored to the age, soil, vigor and aspect to minimise stress and extend the vines' lifespan, copper, sulphur and natural antagonists against pathogens, natural manure and plant-based fortifiers. One hundred% Sangiovese, hand-harvested from late September to early October. Fermentation lasts eight days in truncated cone-shaped steel tanks at a maximum of 23°C, followed by a further six days of gentle maceration – without punching down, only with gentle wetting of the cap to homogenise the mass. Ageing takes place in equal parts in steel tanks and large French oak barrels, for twelve months in each.
On the nose, spices, ripe red cherries and a hint of fine leather. On the palate, lively, ripe red fruit and subtle spice, underpinned by that inner density characteristic of grapes worthy of a Brunello, even in this more youthful form. SUPERIORE.DE
"A brilliant ruby red with violet glints. Fragrant and playful on the nose, with plenty of violet and plum, followed by cherry and raspberry. On the palate, it is exceptionally juicy and lively, with a precise tannin structure and a spicy finish; it is still very young." Falstaff
"This round and full-bodied red wine reveals aromas of black cherry, plum and iron, which blend harmoniously with its smooth texture. A lively acidity and a hint of tannins give it structure, whilst it fades into an earthy finish." Wine Spectator
"Quite an ambitious style for a Rosso, with cherry pits, violets, bright red fruit and fragrant strawberry candies. Light-bodied, it shines with freshness, showing lightly framed tannins and a good, chalky finish. Drink now." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Poggio Antico
Tuscany
-
169,00 €
![Brunello di Montalcino "Vigna I Poggi" DOCG 2019]()
0,75 l · 225,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 1.024,00 €
![Brunello di Montalcino "Vigna I Poggi" DOCG 2019 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 227,56 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 375,00 €
![Brunello di Montalcino "Vigna I Poggi" DOCG 2019 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 250,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available ![Brunello di Montalcino DOCG 2017]()
58,00 €49,99 €0,75 l · 66,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




