“Quercegobbe” Rosso Toscana IGT 2024
Petra | Tuscany
Terra Moretti Distribuzione s.r.l. | Via Bellavista 5 | IT 25030 Erbusco
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
It was during a car journey to Bordeaux – with Francesca Moretti and her father Vittorio – that the dream which drives Petra was born. Great red wines with a Mediterranean soul and Bordeaux-style precision. Back in Suvereto, the family planted their first vines at Tenuta San Lorenzo. The vineyard, situated right next to the cantina – named after the gnarled oak trees on the edge of the macchia – is Francesca's most personal plot. Merlot is her favourite grape variety. 88% Merlot, 12% Cabernet Franc – a Bordeaux-inspired choice for a Tuscan terroir. 26-year-old vines on clay-sandy, slightly calcareous soils, yielding 80 double-zentner per hectare. Fermentation using the Guyot training system on 6,200 vines per hectare, followed by nine months in barriques and nine months in concrete vats – a combination that gives the wine structure whilst preserving its freshness. At least six to seven months' bottle ageing.
An intense, concentrated ruby red. On the nose: blueberry jam, dried raspberry, Amarena cherries in alcohol, plums – followed by myrtle, rosemary, liquorice, cinnamon and pepper. On the palate, it is dense and supple, with round, silky tannins, well-balanced freshness and a long, cohesive final. Petra at its most Mediterranean. SUPERIORE.DE
"An intense ruby red with violet highlights. On the nose, plum and cherry, along with thyme blossoms, cloves and a hint of graphite. On the palate, it is juicy and precise, with a lively acidity, soft tannins and final lingering final." Falstaff
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Petra
Tuscany
-
39,00 €
![Cabernet Franc Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
![Grenache Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Vermentino Maremma Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Sireno" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 27,00 €
!["Potenti" Cabernet Sauvignon Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["La Luna e i Falò" Barbera d'Asti Superiore DOCG 2023]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 49,00 €
!["Desiderio" Merlot Toscana IGT 2021 (BIO)]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
!["La Balena" Bianco Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








