“La Balena” Bianco Toscana IGT 2025
Petra | Tuscany
Terra Moretti Distribuzione s.r.l. | Via Bellavista 5 | IT 25030 Erbusco
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The name "Der Wal" refers to the Tyrrhenian Sea, which is visible from the hills of Suvereto and whose breeze sweeps daily across the San Lorenzo vineyard in the single vineyard of the same name. What is produced here carries the essence of this sea within it. 50% Vermentino, 50% Viognier – a meeting of two Mediterranean characters on loamy-sandy, slightly calcareous soil, 18-year-old vines, Guyot training. Three months on the fine lees. What ultimately ends up in the bottle is one of those white wines that you don't analyse, but simply drink.
Pale straw yellow with intense golden highlights. On the nose: wisteria, lime, acacia and broom – followed by cedarwood, lemon balm, wild thyme and Mediterranean scrub. Peach and honeydew melon add depth. On the palate, it is full-bodied, fresh and pleasantly citrusy, with a lively bite and a finish that leaves a lingering hint of Mediterranean herbs. Direct, clear, irresistible – the Tyrrhenian Sea in a glass. SUPERIORE.DE
"Pale straw yellow. On the nose, yellow fruit, reminiscent of nectarine, with hints of lemon zest, liquorice and a sea breeze. Fresh and juicy on the palate, with a precise acidity profile and final lingering, slightly salty final." Falstaff
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Petra
Tuscany
-
39,00 €
![Cabernet Franc Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
![Grenache Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
!["Quercegobbe" Rosso Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Vermentino Maremma Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 12,90 €
!["Hebo" Rosso Costa Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
![Regaleali Bianco Sicilia DOC 2025]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Eco di Mare" Vermentino Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["Poggio al Lupo" Vermentino Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available








