“Poggio Valente” Rosso Toscana IGT 2023
Fattoria Le Pupille | Tuscany
Az. Agr. Fattoria Le Pupille | Piagge Del Maiano 92 A | IT 58100 Grosseto
0,75 l · 42,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
In 1996, Elisabetta Geppetti bought a hillside near Pereta. She named it Poggio Valente – the capable hill, the brave hill. A name that says it all. The vineyard lies at 280 metres, facing south-west, on sandy soils over sandstone bedrock with clay interlayers – a terroir that lends the Sangiovese precision and elegance rather than weight and power. Elisabetta wanted something different here: a single-varietal Sangiovese cru in the Burgundian tradition, a wine that speaks of its vineyard and nothing else. In 2014, she took a decisive step: Poggio Valente left the Morellino appellation and has since been classified as Toscana IGT. This is no step backwards – quite the opposite. It is a statement. This wine transcends its designation of origin, and Elisabetta did not want the lack of international recognition associated with an appellation to limit her ambition.
In 2019, her son Ettore, Oenologist qualified Oenologist from Pisa, took over responsibility for the vineyard and cellar. The Poggio Valente 2023 is his best vintage to date. 30 to 35 days' maceration in steel at a controlled temperature, followed by 15 months in 500- andLiters French oakLiters. No woody notes, just structure and depth.
In the glass, it is a brilliant ruby red with delicate garnet highlights. The nose is complex and displays an elegance not often found in the Maremma: red rose petals, black cherry, blood orange, blackberry, juniper berry, with a subtle undertone of wild scrub, herbs and woodland undergrowth. On the palate, it is full-bodied and dense, with silky tannins that betray the long maceration periods, lively Sangiovese acidity and a long, spicy finish. A wine that is already a delight today – and still has many years ahead of it. SUPERIORE.DE
"A medium ruby colour with a lighter rim. On the nose, very fruit-driven with aromas of chocolate, raisins, cherries and elderberries. On the palate, full-bodied and lively, with delicate tannins and subtle oak notes in the background. A lingering finish." Falstaff
"The 2023 Poggio Valente is characterised by sweet red cherry, mint, pipe tobacco, dried herbs, liquorice, mocha and a hint of French oak. I'd give it a year or two in the bottle to let it soften. Floral, savoury and earthy notes add the finishing touches." Vinous
"The 2023 vintage is youthful, tightly structured and firm, yet generously fruity with lovely cherry and strawberry aromas. The oak is still dominant, so give it time to harmonise and develop." Decanter
"A robust and lovely red wine with aromas of blackberries, blackcurrants, sage, rosemary and thyme. Medium-bodied with lively acidity and firm tannins, which lend it length and deliciousness. Made entirely from Sangiovese. It can be enjoyed now, but it will be even better in three or four years' time." James Suckling
"The Poggio Valente 2023 is made from 100% Sangiovese and was bottled in June 2025. The 2023 vintage proved challenging across much of Tuscany, as there was persistent rain in the spring and mildew severely affected the Merlot grapes and other early-ripening varieties; yet in the southern Maremma, conditions were more balanced thanks to the naturally well-ventilated site. Poggio Valente benefits from its location between two hills with the sea right on its doorstep, which ensures constant air circulation and lends the wines a luminous quality. The Sangiovese is grown on heavier soils rich in clay and limestone, which lend the wines structure and depth. The estate is in the process of refining its ageing process by switching from smaller oak barrels to larger vessels and ageing more than 50% of the wine in 'botti grandi' to achieve a crisper and more transparent expression. The plan for this wine is working a treat." Wine Advocate
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Le Pupille
Tuscany
-
119,00 €
![Morellino di Scansano Riserva DOCG 2023 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 39,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 99,00 €
!["Saffredi" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 664,00 €
!["Le Pupille" Syrah Toscana IGT 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 147,56 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 604,00 €
!["Saffredi" Rosso Toscana IGT 2022 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 134,22 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 41,00 €
!["Vigneto Gallina" Barbera d'Alba Superiore DOC 2022 (BIO)]()
0,75 l · 54,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,40 €
!["Merì" Vermentino di Sardegna DOC 2025]()
0,75 l · 15,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 229,00 €
!["Saffredi" Rosso Toscana IGT 2023 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 152,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 95,00 €
![Brunello di Montalcino "Vecchie Vigne" DOCG 2019]()
0,75 l · 126,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








