“Cretum” Bianco di Toscana IGT 2024
Poggio Bonelli | Tuscany
MPS Tenimenti Poggio Bonelli S.p.A. | Via dell'Arbia 2 | IT 53019 Castelnuovo Berardenga
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The name says it all: "Cretum" refers to the Crete Senesi, those moon-like clay hills that stretch south of Siena. Poggio Bonelli lies on their threshold – in the extreme south of the Chianti Classico, where the vineyards of Castelnuovo Berardenga merge into the barren beauty of the Crete. Soils from the Pliocene, over five million years old, characterise the wines here: clay-rich tuff interspersed with sand. Chardonnay and Viognier come together in this terroir.
Vinified in stainless steel, the wine retains its aromatic freshness: acacia blossom and lemon blossom open the bouquet, followed by exotic fruits and yellow-fleshed peach. Citrus peel shimmers in the background. On the palate, the Cretum is warm and round, carried by lively acidity, a white wine with a Tuscan soul and animating drinkability. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Poggio Bonelli
Tuscany
-
37,00 €
!["Chigi Saracini" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2021]()
0,75 l · 49,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 27,00 €
!["Poggiassai" Rosso Toscana IGT 2018]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 28,00 €
!["Tramonto d'Oca" Toscana IGT 2019]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 23,00 €
!["Poggio Bonelli" Chianti Classico Riserva DOCG 2020]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 11,50 €
![Chardonnay Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 15,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 10,90 €
!["Kelbi" Catarratto Terre Siciliane IGT 2025]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 10,90 €
!["Masseria dei Carmelitani" Gavi di Gavi DOCG 2025]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
![Friulano Friuli DOC 2025]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








