Sangioveto di Toscana IGT 2020 (BIO)
Badia a Coltibuono | Tuscany
La Badia s.r.l. a s.u. | Loc. Badia a Coltibuono | IT 53013 Gaiole in Chianti
0,75 l · 49,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Sangioveto, which consists of 100% organic Sangiovese, is grown in cool locations at an altitude of 260 to 370 metres with a south-westerly exposure. In the past, Sangiovese was called "Sangioveto" or "San Zoveto". It represents a refined expression from this particular part of the appellation and a very faithful interpretation of the Tuscan grape.
Bright ruby red in colour, the broad aroma spectrum of Sangiovese ranges from sweet vanilla notes to hints of raspberries and blackberries. The relaxed flavour is dense and creamy-soft, offering a harmonious blend of tannins and alcohol with a precisely adjusted acidity level. The finish is long-lasting and impressive. SUPERIORE.DE
"On the nose, it has notes of plums, olives, cloves and tomato leaves. It is spicy and slightly chewy with a medium body and piquant acidity. A strong finish." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Badia a Coltibuono
Tuscany
-
69,00 €
![Grappa Riserva <br>in gift box]()
0,5 l · 138,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
28,00 €“Albereto” Olio Extra Vergine di Oliva 2025 (BIO)
Badia a Coltibuono | Tuscany
0,5 l · 56,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available- 12,90 €
!["Selezione RS Cultusboni" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
![Chianti Classico Riserva DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 19,90 €
!["Vigneti La Selvanella" Chianti Classico Riserva DOCG 2021]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
!["Ser Lapo" Chianti Classico Riserva DOCG 2022]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 15,90 €
!["Selvarossa" Salice Salentino Riserva DOP 2021]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available !["Alta Mora Guardiola" Rosso Etna DOC 2020]()
39,00 €36,99 €0,75 l · 49,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








