Vinschgauer Blauburgunder Alto Adige DOC 2022
Tenuta Falkenstein | South Tyrol
Tenuta Falkenstein | Schlossweg 19 | IT 39025 Naturns
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Brilliant ruby red with a light-coloured rim. Very precise bouquet of blackberry, raspberry and spices. The palate is light and lively, with an elegant and deep fruit component accompanied by a delicate bitter note and fine spice. A very elegant and juicy Pinot Nero with good Storage potential. SUPERIORE.DE
"Bright ruby red with garnet reflections. Fine aromas of dried herbs, cranberries, rosehips and pomegranate on the nose, delicately underlaid with juniper berries. Juicy and elegant on the palate, with well-integrated acidity and a fine tannin structure, the fruity flavours carry through to the long final." Falstaff
"The 2022 Pinot Nero is dark and smoky in the glass, mixing nuances of mesquite with crushed raspberries and savory herbs. It is round and juicy in character with a slight slaty tinge and bright cherry-berry fruit. It finishes dry yet fresh, leaving a chewy resonance and the palate left salivating." Vinous
"Multi-layered, with an assertive cola flavour, cooked beetroot and cinnamon candy with wild strawberry and leek character. On the palate, it is soft and full-bodied with velvety tannins and a savoury rhubarb aftertaste." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta Falkenstein
South Tyrol
-
39,00 €
!["Phileo" Vinschgauer Weißburgunder Alto Adige DOC 2020]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
![Vinschgauer Weißburgunder Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Retus" Vinschgauer Sauvignon Bianco Alto Adige DOC 2019]()
39,00 €36,99 €0,75 l · 49,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available![Blauburgunder Rosé Alto Adige DOC 2023]()
17,90 €16,99 €0,75 l · 22,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 12,50 €
!["Berardenga" Chianti Colli Senesi DOCG 2023]()
0,75 l · 16,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 23,00 €
![Etna Bianco DOC 2025]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
![Chianti Rufina DOCG 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 53,00 €
!["Fontalloro" Rosso Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 70,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








