“Cervidoni” Rosso Piceno DOC 2023 (BIO)
Tenuta di Tavignano | Marche
Soc. Agr. Lucangeli e Aymerich di Laconi | Località Tavignano | IT 62011 Cingoli
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Pliny the Elder wrote that the Egyptians and Greeks equated wine with the place of its origin. In Piceno, the historic region of the Marche between the Apennines and the Adriatic Sea, this has been true since ancient times: Rosso Piceno is not just a wine – it is a regional name that has endured for millennia. Tenuta di Tavignano cultivates its red wines on the ‘Adriatic slope’ of its estate – —the part of the vineyard that slopes down towards the coast, whilst the Verdicchio grows on the opposite side. Montepulciano brings body, dark fruit and a tannin-rich structure. Sangiovese lends freshness and aromatic vibrancy. Organically farmed since 2018.
A bright ruby red with violet hues. On the nose, cherry jam, blackberry, rose, lavender and subtle spicy notes. On the palate, it is juicy and smooth, with lively acidity, fine tannins and a long liquorice finish. Unpretentious, honest, unmistakably Marche-style. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta di Tavignano
Marche
-
!["Adriaticum" Bianco Marche IGT 2024]()
10,90 €9,99 €0,75 l · 13,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
![MONSTER-WEIN | "La Birba" Pet-Nat Rosato Frizzante Marche IGT s.a. (BIO)]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,90 €
!["Misco" Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore DOC 2024]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
![MONSTER-WEIN | "Il Pestifero" Pet-Nat Bianco Frizzante Marche IGT s.a. (BIO)]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 14,70 €
!["Re Manfredi" Aglianico del Vulture DOC 2022]()
0,75 l · 19,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 10,90 €
!["Piancarda Blu" Rosso Conero DOC 2023]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,50 €
!["Capitel San Rocco" Valpolicella Ripasso Superiore DOC 2022]()
0,75 l · 20,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 12,50 €
!["Capitel dei Nicalò" Valpolicella Classico Superiore DOC 2023]()
0,75 l · 16,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








