Montepulciano d’Abruzzo DOC 2024
Fattoria La Valentina | Abruzzo
Fattoria La Valentina s.r.l. | Via della Torretta 52 | IT 65010 Spoltore
0,75 l · 14,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
La Valentina's reliable classic with substance: a single-varietal Montepulciano from organically farmed vineyards near Pescara. In the glass, a deep ruby red with a purplish sheen. On the nose, ripe cherries, blackberries, a hint of violets and delicately spicy notes of pepper and herbs. On the palate, it is smooth, with juicy fruit, a well-balanced structure and a pleasantly fresh finish. A typical example of its origin – uncomplicated, powerful and remarkably well-balanced. SUPERIORE.DE
"Focused with a slightly reductive style, featuring vibrant red and black fruit, subtle spices and perfume. Medium- to full-bodied, it's firm, crunchy and angular, showing ripe, velvety tannins. Refreshing acidity, juicy and long. Drink or hold." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria La Valentina
Abruzzo
-
77,00 €
!["Binomio Collezione" Montepulciano d'Abruzzo Riserva DOC 2017]()
0,75 l · 102,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 9,50 €
![Cerasuolo d'Abruzzo DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 12,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Spelt" Cerasuolo d'Abruzzo Superiore DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
!["Bellovedere" Montepulciano d'Abruzzo Terre dei Vestini Riserva DOC 2021 (BIO)]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 11,50 €
!["Cardanera" Carignano Isola dei Nuraghi IGT 2024]()
0,75 l · 15,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
!["Senes" Cannonau di Sardegna Riserva DOC 2022]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
!["Noras" Cannonau di Sardegna DOC 2022]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,50 €
!["Trevìe" Barbera d'Alba DOC 2023]()
0,75 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








