“Spelt” Cerasuolo d’Abruzzo Superiore DOC 2025 (BIO)
Fattoria La Valentina | Abruzzo
Fattoria La Valentina s.r.l. | Via della Torretta 52 | IT 65010 Spoltore
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A top-quality Italian rosé made from selected Montepulciano grapes grown on 45-year-old vines: Spelt Cerasuolo is a rosé with pedigree and character – produced from organically grown Montepulciano grapes from medium-altitude vineyards near Spoltore. In the glass, it is a luminous cherry-pink colour. On the nose, it offers notes of redcurrants, sour cherry, pink grapefruit and a hint of almond blossom. On the palate, it is juicy, powerful and elegant all at once, with a fine texture, well-integrated acidity and a spicy finish. A sophisticated Cerasuolo with depth and style – far more than just a summer wine. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria La Valentina
Abruzzo
-
77,00 €
!["Binomio Collezione" Montepulciano d'Abruzzo Riserva DOC 2017]()
0,75 l · 102,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 9,50 €
![Cerasuolo d'Abruzzo DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 12,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
!["Bellovedere" Montepulciano d'Abruzzo Terre dei Vestini Riserva DOC 2021 (BIO)]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 35,00 €
!["Binomio" Montepulciano d'Abruzzo DOC 2021]()
0,75 l · 46,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




