MONSTER-WEIN | “La Birba” Pet-Nat Rosato Frizzante Marche IGT s.a. (BIO)
Tenuta di Tavignano | Marche
Soc. Agr. Lucangeli e Aymerich di Laconi | Località Tavignano | IT 62011 Cingoli
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The MONSTER WINES from Tenuta di Tagignano are more than just a crazy experiment. They stand for pop, punk and freak. It is an exciting project of vinophile free spirits who combine serious and traditional winemaking with something new. The wines are produced according to the Metodo Ancestrale: Here, the residual sugar is completely fermented in the bottle, resulting in a fine mousseux. They are unfiltered and cloudy, but extremely fresh. They are incredibly enjoyable and extremely versatile.
Pale pink in the glass. On the nose, notes of white flowers and strawberries with a fine yeasty flavour. Fruity and fresh flavours on the palate, supported by an intense acidity structure. Ideal on the terrace and/or with Asian dishes. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta di Tavignano
Marche
-
9,90 €
!["Cervidoni" Rosso Piceno DOC 2023 (BIO)]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Adriaticum" Bianco Marche IGT 2024]()
10,90 €9,99 €0,75 l · 13,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 16,90 €
!["Misco" Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore DOC 2024]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
![MONSTER-WEIN | "Il Pestifero" Pet-Nat Bianco Frizzante Marche IGT s.a. (BIO)]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 7,90 €
!["Amarela" Passerina Marche IGT 2025]()
0,75 l · 10,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Piediprato" Rosso Piceno Superiore DOC 2022 (BIO)]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Vigna del Mandorlo" Dolcetto d'Alba DOC 2023]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 13,90 €
![Metodo Classico Charmat Pinot Nero Bianco V.S. brut]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








