“Corte del Lupo” Rosso Curtefranca DOC 2022
Ca' del Bosco | Lombardy
Ca' del Bosco S.r.l. s.a. | Via Albano Zanella 13 | IT 25030 Erbusco
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Even older than the Bianco: Ca' del Bosco first vinified this red wine, known in the local tradition as "burdonsì magher", back in 1975 – a testimony to Franciacorta's ancient vocation for red grapes, long before the Spumanti came to characterise the region. The name travelled from Franciacorta Rosso DOC to Terre di Franciacorta and Curtefranca Rosso until it became Corte del Lupo in 2016: The farm and the wolf as a symbol of terroir and quality. The cuvée combines 49% Merlot, 31% Cabernet Sauvignon, 11% Carménère and 9% Cabernet Franc from eight certified organic vineyards. After the harvest, each individual grape is washed and gently dried – the famous "Metodo Ca' del Bosco" – before fermentation takes place entirely in small oak barrels.
After at least five months of further bottle ageing, the 2022 reveals a deep ruby red colour. The nose reveals wild forest fruits, garrigue herbs and subtle roasted aromas. Silky texture on the palate, finely interwoven tannins and a warm, lingering final. A contemporary interpretation of a classic with historical heritage. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Ca' del Bosco
Lombardy
-
76,00 €
!["Cuvée Prestige R.S. Edizione 39" Franciacorta DOCG brut zéro]()
0,75 l · 101,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned6 units available - 52,00 €
!["Cuvée Prestige Rosé Edizione 47" Franciacorta DOCG brut]()
0,75 l · 69,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately - 58,00 €
!["Vintage Collection" Franciacorta DOCG 2021 extra brut]()
0,75 l · 77,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 79,00 €
!["Il Merlot" Merlot Sebino IGT 2015]()
0,75 l · 105,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 25,00 €
!["61" Franciacorta DOCG extra brut]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
!["Santa Cristina" Cabernet Sauvignon Garda DOC 2021]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
!["Fornace" Rosso Toscana IGT 2020]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 22,00 €
!["Venegazzù della Casa" Montello Asolo DOC 2020]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








