“L’Arcione” Rosso Trevenezie IGT 2021
Tunella | Friuli
Az. Agr. Tunella | Via del Collio 14 | IT 33040 Ipplis di Premariacco
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
The 2021 "L'Arcione" vintage is currently somewhat younger, but already has a promising structure. The cuvée of Merlot and Refosco dal Peduncolo Rosso comes from selected vineyards in the Colli Orientali, characterised by mineral marl rock and careful hand-picking. The wine is matured separately in barriques as usual, followed by ageing in large wooden barrels. In 2021, a balanced climate with cool nights and a warm ripening phase ensured precision and freshness.
On the nose, the wine shows aromas of wild berries, plums, red pepper, some tobacco and dried herbs. On the palate, it is more delicate than its predecessor: lively acidity, pithy fruit and a structured, fine-meshed tannin create tension. Still restrained in expression, but with plenty of potential for development. A vintage with a little more freshness and contoured structure - a "L'Arcione" for connoisseurs that rewards patience and attention. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tunella
Friuli
-
14,90 €
![Merlot Friuli Colli Orientali DOC 2024]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 178,00 €
!["L'Arcione" Rosso Trevenezie IGT 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 39,56 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 14,90 €
![Friulano Friuli Colli Orientali DOC 2025]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 25,00 €
!["Biancosesto" Friuli Colli Orientali DOC 2024]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 27,00 €
!["Donna Lisa" Salice Salentino Riserva DOC 2020]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 33,00 €
!["Le Cupole di Trinoro" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 24,00 €
!["Family & Friends" Rosso Terre Siciliane IGT 2018]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 16,90 €
!["Zinfandel" Terra Nera Primitivo di Manduria DOP 2020 (BIO)]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








