Olio Extra Vergine di Oliva Leccino 2025 (BIO)
Fèlsina | Tuscany
Fèlsina S.p.A. Soc. Agr. | Via Montanini 54 | IT 53100 Siena
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customer
If the Correggiolo epitomises the Tuscan elemental force, the Leccino is its elegant sister. A variety that is widespread throughout Italy – robust, cold-resistant, reliable in yield and early ripening. But at Felsina, where it has been growing in the groves of Fèlsina, Pagliarese and Boschi since the 1960s, it shows its finest face: an oil of medium intensity that emphasises balance over strength. The olives are harvested by hand earlier than the other varieties, when they are just beginning to ripen. They are pitted within four hours and pressed at 25 degrees centigrade – only the pulp, no stone (denocciolato). The oil rests under nitrogen in stainless steel and is only vacuum-packed when ordered.
Sparkling lime green. The nose is fresh and clear-cut: Wild herbs, chives, celery leaf – an aroma like a Tuscan vegetable garden in spring. A soft, subtle entry on the palate, then notes of fresh almond, olive leaf and garden herbs unfold. Bitterness and spiciness are present, but restrained – an oil that accompanies rather than dominates. Ideal for light dishes: salads, mushrooms, poached or raw fish, tender veal or poultry. Wherever the oil should enhance the dish without drowning it out. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fèlsina
Tuscany
-
22,00 €“Primo Fiore” Olio Extra Vergine di Oliva 2025
Terre Stregate | Campania
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
39,00 €Olio Extra Vergine di Oliva Correggiolo 2025 (BIO)
Fèlsina | Tuscany
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available
19,50 €Olio Extra Vergine di Biancolilla Sicilia IGP 2025 (BIO)
Planeta | Sicily
0,5 l · 39,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available
21,00 €Olio Extra Vergine di Oliva 2025 (BIO)
Camigliano | Tuscany
0,5 l · 42,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
27,00 €“Agretto di Montevertine” Condimento Balsamico
Montevertine | Tuscany
0,25 l · 108,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available- 189,00 €
![Grappa Affina "10 anni" Riserva acacia (Akazienholz) <br> in OWC]()
1 l · 189,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available
22,00 €Olio Extra Vergine di Oliva Chianti DOP 2025 (BIO)
Fattoria Petrolo | Tuscany
0,5 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
27,00 €Olio Extra Vergine di Oliva 2025 (BIO)
Tenuta delle Terre Nere | Sicily
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








