Olio Extra Vergine di Oliva Chianti DOP 2025 (BIO)
Fattoria Petrolo | Tuscany
0,5 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Petrolo's organically cultivated olive groves cover around 15 hectares with around 3,000 trees on hilly, loamy and stony soil. Typical regional varieties such as Frantoio, Leccino and Moraiolo thrive on the terraced cultivation areas. The olive oil is exclusively cold-pressed and gently extracted from the fruit. The blend of the three varieties is reflected in a stimulating, fresh colour. Stimulating tart and green notes on the nose. This classic composition of medium intensity gives the olive oil a tangy and grassy flavour with a slightly peppery note. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Petrolo
Tuscany
-
22,00 €“Primo Fiore” Olio Extra Vergine di Oliva 2025
Terre Stregate | Campania
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
39,00 €Olio Extra Vergine di Oliva Correggiolo 2025 (BIO)
Fèlsina | Tuscany
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available
19,50 €Olio Extra Vergine di Biancolilla Sicilia IGP 2025 (BIO)
Planeta | Sicily
0,5 l · 39,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available
21,00 €Olio Extra Vergine di Oliva 2025 (BIO)
Camigliano | Tuscany
0,5 l · 42,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
!["Poggetto di Sopra" Vino Nobile di Montepulciano DOCG 2019 (BIO)]()
57,00 €53,99 €0,75 l · 71,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
27,00 €Olio Extra Vergine di Oliva 2025 (BIO)
Tenuta delle Terre Nere | Sicily
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
5,90 €Crema di carciofi (Artischockenherzencreme)
La Gallinara | Liguria
0,13 kg · 45,38 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
39,00 €Olio Extra Vergine di Oliva Moraiolo 2025 (BIO)
Fèlsina | Tuscany
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned11 units available








