“Cuvée XX” Soave Classico DOC 2025
Guerrieri Rizzardi | Veneto
Guerreri Rizzardi Az. Agr. | Strada Campazzi 2 | IT 37011 Bardolino | Italien
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The grapes for this wonderful Soave Classico come from the cru vineyards in front of the Castello di Soave and on the Costeggiola hill, a heavily undulating terrain with a silty-sandy texture, rich in active limestone and volcanic rock. Floral and delicate notes of fresh yellow fruit. Dry on the palate, beautifully expressive and very precise, with a lively freshness. A very appealing everyday wine that is a pleasure to drink. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Guerrieri Rizzardi
Veneto
-
78,00 €
!["Calcarole" Amarone della Valpolicella Classico Riserva DOCG 2017]()
0,75 l · 104,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 35,00 €
!["3 Cru" Amarone della Valpolicella Classico DOCG 2021]()
0,75 l · 46,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Cuvée XVII" Valpolicella Classico DOC 2024]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
!["Clos Roareti" Rosso Veronese IGT 2021]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 229,00 €
!["Le Pergole Torte" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 305,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately - 79,00 €
![Brunello di Montalcino "Amore e Magia" DOCG 2021]()
0,75 l · 105,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 59,00 €
![Barolo DOCG 2019 (BIO)]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 9,70 €
!["Casal di Serra" Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 12,93 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








