Brunello di Montalcino “Pianrosso” DOCG 2021 · Double MAGNUM in OWC
Ciacci Piccolomini d'Aragona | Tuscany
Az. Agr. Ciacci Piccolomini | Loc. Molinello | IT 53024 Castellnuovo
3 l · 113,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Pianrosso: the red field. The name refers to iron-rich soils that lend the Sangiovese a mineral depth that no winery in the world can replicate. 11.7 hectares on the south-eastern edge of Montalcino, at altitudes between 240 and 360 metres, where ancient marine deposits meet galestro slate. Giuseppe Bianchini had the vineyard replanted in the 1980s, knowing that the heart of the estate lay dormant here. Pianrosso is bottled only in exceptional vintages, following a rigorous selection of the finest grapes, and spends a whole year longer in Slavonian botti than the classic Brunello. Thirty-six months in large oak, followed by further ageing in the bottle. The result is not a wine for immediate enjoyment, but a testament to patience. In 2021, Montalcino produced one of those vintages you never forget: glorious September days, cool nights, and perfect phenolic ripeness.
In the glass, it glows a deep ruby red with garnet highlights. The nose opens with wild cherry and dried strawberry, followed by plum, cedarwood, sandalwood and a hint of balsamic vinegar. Underneath lie wild roses, new leather and forest earth. On the palate, the vineyard's character is evident: firm, concentrated, with that salty undertone that runs like a common thread through the finest Brunellos from Castelnuovo dell'Abate. The tannins are fine-grained and tightly woven, almost powdery, supporting a body of medium to full structure. Star anise, mint and pink pepper in final long final. The Pianrosso is the Brunello for those who truly wish to experience the terroir. SUPERIORE.DE
"Fragrant and elegant, with good depth and nuanced, complex fruit. A rich mouthfeel with creamy sweetness, plenty of power and panache. A powerful Brunello with ethereal spice and a promising, youthful character; high concentration and intensity." Weinwisser
"A brilliant ruby colour with distinct garnet hues. An open and approachable nose, opening with notes of dark cherries, raspberries and a hint of plum, with a hint of spicy cedar wood in the background. Full-bodied and intense on the palate, displaying plenty of firm tannins; the final is still a little austere and slightly warming, and requires further ageing." Falstaff
"Once again, this vintage is flawless: after a little aeration, it gives off an extremely inviting aroma of wild berries, flowers, nougat and undergrowth; intense on the palate, with plenty of character and juiciness, and excellent length with complex notes of wild berries and spices. It combines complexity and elegance." Vinum
"Dark and richly structured, this wine opens up with notes of ripe fruit, sweet plums and baking spices. The Ciacci Piccolomini d'Aragona 2021 Brunello di Montalcino Pianrosso is a mature and concentrated Sangiovese, a style enhanced by the warm growing conditions of the vintage and the naturally powerful Pianrosso vineyard. It is so rich and phenolic that it is reminiscent of warm vintages such as 2017 or 2019. The tannins are soft." Wine Advocate
"Enticing aromas of red cherries, dried strawberries and hints of plums, cedar, sandalwood and balsamic vinegar. Medium-bodied with a firm and rich palate and a persistent, powerful finish. This wine needs time to develop and become a little softer. Best enjoyed after 2029." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Ciacci Piccolomini d'Aragona
Tuscany
-
45,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2021]()
0,75 l · 60,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 139,00 €
![Brunello di Montalcino "Pianrosso S. Caterina d'Oro" Riserva DOCG 2020]()
0,75 l · 185,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned8 units available - 329,00 €
![Brunello di Montalcino "Pianrosso" DOCG 2019 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 109,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available !["Fabius" Rosso Sant'Antimo DOC 2023]()
19,90 €18,99 €0,75 l · 25,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 369,00 €
!["Orma" Rosso Toscana IGT 2021 (BIO) <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 123,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available - 259,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2018 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 86,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 379,00 €
!["Le Serre Nuove dell'Ornellaia" Bolgheri DOC 2021 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 126,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available







