“Mazzapink” Rosso Toscana IGT 2023
Tenuta di Valgiano | Tuscany
Ten. di Valgiano di Petrini & C. S.A.S. s.a. | Via di Valgiano, 7 | IT 55012 VALGIANO
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Valgiano should be experienced if you want to know your way around the world of biodynamic viticulture. Now Mazzapink has been added! Already the design distinguishes it from the other wines of the estate: the Piazza dell'Anfiteatro in Lucca's centre can be found on the label as well as the Valgian-(h)orn, a work of art at the entrance of the winery. The artist Sara Di Giovanni translated the specifications into the form of a comic strip, as Lucca is considered one of the centres of European comic art.
Mazzarosa is a vineyard managed by Valgiano. 60% Sangiovese and 40% Cabernet grow here. The new Valgiano wine is the result of a neighbourly cooperation for the biodynamic cultivation of the vineyards located between San Pietro a Marcigliano and Sant'Andrea. The grapes are crushed with the feet, the spontaneously fermenting must is aged after a few days partly in concrete, partly in wood. The wine presents itself with a lot of fruit and enormously accessible, yet complex and sophisticated, and as always: Just like the classic wines of the estate, the Mazzapink should also reflect its terroir - an entry-level wine of considerable quality! SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta di Valgiano
Tuscany
-
79,00 €
!["Tenuta di Valgiano" Rosso Colline Lucchesi DOC 2021]()
0,75 l · 105,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 484,00 €
!["Tenuta di Valgiano" Rosso Colline Lucchesi DOC 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 107,56 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 25,00 €
!["Palistorti di Valgiano" Rosso Colline Lucchesi DOC 2022]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 28,00 €
!["Cellole" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2019 (BIO)]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available !["Spelt" Montepulciano d'Abruzzo Riserva DOC 2021 (BIO)]()
18,90 €17,99 €0,75 l · 23,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available- 11,90 €
!["Poggio al Lupo" Morellino di Scansano DOCG 2022]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 13,90 €
!["SANT'AGATA" Lambrusco di Sorbara DOC 2025 secco (BIO)]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







