“Alto” Sangiovese Toscana IGT 2021
Petra | Tuscany
Terra Moretti Distribuzione s.r.l. | Via Bellavista 5 | IT 25030 Erbusco
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Petra – the name means "stone" and symbolises the solidity with which Vittorio and Francesca Moretti are realising their Tuscan project in the Maremma. The winery was only opened in 2003 and was designed by Swiss star architect Mario Botta as a circular masterpiece. While perlage reigns supreme in Franciacorta (near Bellavista), it is the great red wines of the Val di Cornia that attract international attention here. Alto is Petra's monovarietal answer to the question of what Sangiovese is capable of achieving in this iron-rich, Mediterranean terroir. Experimental research meets Tuscany's oldest grape variety. The grapes are hand-picked and vinified according to the principle of gravity – mechanical stress is consistently avoided. The wine is matured in oak barrels, followed by further ageing in the bottle.
Deep ruby red in the glass. The bouquet reveals dark forest berries, ripe plums and cherries, underlaid with earthy notes, cocoa and a hint of liquorice. Powerful and multi-layered on the palate: intense minerality meets aromatic fruit, the tannins are perfectly integrated and the structure is impressive. A Sangiovese "in purezza" that shows what modern Tuscan winemaking is all about – when it is rooted in the right terroir. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Petra
Tuscany
-
39,00 €
![Cabernet Franc Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
![Grenache Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
!["Quercegobbe" Rosso Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Vermentino Maremma Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 15,90 €
!["Ardalico" Chianti Classico DOCG 2022 (BIO)]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping
Graduated Price · From 6 bottles per 14,49 € (0,75l · 19,32 €/l)available immediatelystored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Bronzone" Morellino di Scansano Riserva DOCG 2021]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available !["Sul Vulcano" Rosso Etna DOC 2021]()
22,00 €19,99 €0,75 l · 26,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 17,90 €
!["Tirrenico" Rosso Maremma Toscana DOC 2022]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








