“Giramonte” Rosso Toscana IGT 2023
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Castiglioni | Tuscany
Tenuta Castiglioni | Via Castiglioni 56 | IT 50025 Montespertoli
0,75 l · 158,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Tenuta Castiglioni has belonged to the Frescobaldi family since the 11th century, making it one of the family's oldest estates in Tuscany. Drawing on this long history, the Giramonte is a modern, internationally inspired cuvée that demonstrates just how far the estate has come since its beginnings. At an altitude of 200 metres, in south-west-facing clay and loam soils, a blend of Merlot and Sangiovese is cultivated here. Known as Giramonte, it embodies the modern side of an estate whose roots are far older than its grape varieties.
Selected by hand, the must undergoes spontaneous fermentation in temperature-controlled stainless steel tanks, with gentle pumping over during the early stages. Malolactic fermentation and ageing take place in new French barriques over several months, before the wine is bottled for further ageing.
A deep ruby red with violet highlights. Juicy red and black berries, plum and sweet spices combine with toasty notes, cocoa and roasted hazelnut. Full-bodied and powerful on the palate, with dense, silky tannins and a very long finish. A wine that embodies the family's heritage whilst also demonstrating just how far they have come since then. SUPERIORE.DE
"An impenetrable ruby red with violet glints. On the nose, notes of preserved cherry and plum, blackberry and dark chocolate, as well as juniper berries. Compact on the palate with silky tannins and refreshing acidity; it displays good structure and a spicy, long finish." Falstaff
"Extremely floral, with lavender, rosemary flowers and touches of blueberries, peaches and graphite on the nose. Medium-bodied with balance and drive, yet the tannins are polished and caressing. Chocolate and spices in the balanced finish. Just the right amount of bitterness to keep you enticed. A blend of mostly merlot with a touch of sangiovese." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Castiglioni
Tuscany
-
17,50 €
!["Tenuta Frescobaldi Castiglioni" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 23,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 723,52 €
!["Giramonte" Rosso Toscana IGT 2023 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 160,78 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 9,90 €
!["Castiglioni" Chianti DOCG 2025]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately



