“Castiglioni” Chianti DOCG 2025
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Castiglioni | Tuscany
Tenuta Castiglioni | Via Castiglioni 56 | IT 50025 Montespertoli
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
This Chianti, made from Sangiovese with a small proportion of Merlot, is ruby red with violet hues. It is grown on the gentle hills of Montespertoli in the heart of Tenuta Castiglioni, whose winemaking tradition dates back to the 14th century. After fermentation, the wine matures for six months in temperature-controlled stainless-steel tanks, before a period of bottle ageing rounds out the flavours and brings the wine to its final balance.
On the nose, juicy red cherry and plum, underpinned by a hint of violet and delicate herbal notes. On the palate, it is smooth and unpretentious, with soft tannins and a lively, fruit-driven finish. A Chianti that embodies the classic Tuscan style without any fuss. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Castiglioni
Tuscany
-
17,50 €
!["Tenuta Frescobaldi Castiglioni" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 23,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 723,52 €
!["Giramonte" Rosso Toscana IGT 2023 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 160,78 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 119,00 €
!["Giramonte" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 158,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 12,90 €
![Pomino Bianco DOC 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Perano" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
!["Nipozzano" Chianti Rufina Riserva DOCG 2023]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately






