“Tenuta Frescobaldi Castiglioni” Rosso Toscana IGT 2023
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Castiglioni | Tuscany
Tenuta Castiglioni | Via Castiglioni 56 | IT 50025 Montespertoli
0,75 l · 23,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Since 1300, Tenuta Castiglioni has epitomised the Frescobaldi family's winemaking tradition, and as early as the 16th century, its wines were held in the highest regard: at the papal court in Rome as well as at the English court of Henry VIII. This Rosso carries that reputation into the present day as a modern blend of Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc and Sangiovese. The grapes come from the same hills near Montespertoli where the family has been growing wine for centuries. Destemmed and fermented in temperature-controlled stainless-steel tanks with gentle, constant pumping over, the wine matures for twelve months in barriques, followed by a further two months in the bottle.
A magnificent, brilliant ruby red with violet highlights. Blueberry, redcurrant and plum mingle with star anise and black pepper, complemented by notes of roasted coffee beans. Powerful on the palate, with very dense tannins and a lively acidity that carries the ripe fruit flavours through to the finish. A Rosso that proves that the courtly prestige of the 16th century still lives on in the glass today. SUPERIORE.DE
"A really attractive wine with blackberry, blackcurrant, lavender, heather and graphite aromas and flavors. Medium-bodied with fine tannins that are refined and caressing. A solid Super Tuscany for the money. A blend of mostly sangiovese and one-third cabernet sauvignon. Drink or hold." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Tenuta Castiglioni
Tuscany
-
723,52 €
!["Giramonte" Rosso Toscana IGT 2023 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 160,78 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 119,00 €
!["Giramonte" Rosso Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 158,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Castiglioni" Chianti DOCG 2025]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately



