Chianti Rufina DOCG 2024 · MAGNUM
Fattoria Selvapiana | Tuscany
Fattoria Selvapiana | Loc. Selvapiana | IT 50068 Rufina
1,5 l · 19,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
Federico Giuntini-Antinori runs the area's most traditional estate, whose family tree can be traced back to the 15th century. Rufina is the northernmost district in Chianti, where the vineyards grow around the Villa di Selvapiana and in the vineyards of San Martino a Quona, Pian de' Marroni and Cerbognole. Mainly Sangiovese with small additions of Canaiolo, Colorino and Malvasia Nera are harvested between the end of September and the beginning of October, partly by hand. Spontaneous fermentation takes place in steel tanks at 28-30°C with a 25-day maceration period. Maturation lasts 12 months in 25-litre French oak barrels and concrete vats.
Ruby red in colour with violet reflections. The bouquet is intense, fresh and persistent with berry flavours and ripe red fruits, dark cherries, worn leather and a hint of menthol. Flavoursome and full-bodied on the palate with good balance – an authentic Rufina-Chianti with lively acidity and silky tannins. An outstanding interpretation of Sangiovese with a great value. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Selvapiana
Tuscany
-
13,90 €
![Chianti Rufina DOCG 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 41,00 €
!["Vigneto Erchi" Chianti Rufina Riserva DOCG 2020]()
0,75 l · 54,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 55,00 €
!["Vigneto Bucerchiale" Chianti Rufina Riserva DOCG 2020 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 36,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available - 133,00 €
!["Vigneto Erchi" Chianti Rufina Riserva DOCG 2020 <br>3 bottles in OWC]()
2,25 l · 59,11 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available
Customers who bought this product also bought:
- 13,90 €
![Chianti Rufina DOCG 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 32,00 €
!["Barco Reale" Rosso di Carmignano DOC 2023 (BIO) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 21,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available - 26,00 €
!["Poggio Badiola" Toscana IGT 2024 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 17,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 15,90 €
!["Ruspoli" Chianti Classico DOCG 2024 (BIO)]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







