“Torrione” Trebbiano Toscana IGT s.a. (BIO)
Fattoria Petrolo | Tuscany
Petrolo s.a. s.s. | Loc. Petrolo 30 | IT 52021 Bucine
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 6 articles per customer
In 1988, Lucia Bazzocchi Sanjust, together with the OenologistGiulio Gambelli, set the course for Petrolos' modern era with the "Torrione" – the estate's first wine produced without regard to volume. Almost forty years later, the family has given the name to a second wine: a single-varietal Trebbiano, the grape variety that was delivered from the Valdarno to the popes in Rome as far back as the 14th century. Torrione Trebbiano deliberately eschews a vintage: each bottling bears a batch number and combines base wines from several years (in this case: 2023/2024), selected with the precision of the benchmark Trebbiano, Bòggina B. Hand-harvested and fermented spontaneously in tonneaux, it matures on the fine lees for over 15 months, with bâtonnage carried out regularly at first and then gradually reduced, and without racking prior to bottling.
A deep golden yellow colour, accompanied by a dense bouquet of ripe Williams pear, wild apple and apricot, underpinned by vanilla, cedarwood and an almost tangible flinty minerality. Juicy and creamy on the palate, with notes of yellow apple, white peach and a spicy edge, supported by harmonious acidity and a salty, vibrant finish. A wine that demonstrates that Petrolo does not approach its Trebbiano in terms of vintages, but rather with its usual magnificent uncompromising style. SUPERIORE.DE
"A vibrant and elegant wine with sleek aromas of violets, lemon oil, anise, licorice and stony minerality. Bone dry, medium-bodied and focused, with a silky texture, zesty acidity and a finish of spring flowers and yellow grapefruit. Polished and tense. This is a multi-vintage wine, with 2023 and 2024 blended together. From organically grown grapes. Drink or hold." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria Petrolo
Tuscany
-
149,00 €
!["Bòggina C" Sangiovese Val d'Arno di Sopra Riserva DOC 2019 (BIO) <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 99,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 469,00 €
!["Galatrona 30 anni" Merlot Val d'Arno di Sopra DOC 2024 (BIO) <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 156,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned9 units available - 49,00 €
!["Torrione" Rosso Toscana IGT 2023 <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 32,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 57,00 €
!["Bòggina B" Trebbiano Toscana IGT 2024 (BIO)]()
0,75 l · 76,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately




