“Leonia” Metodo Classico Millesimato Rosé DOC 2021 brut
Marchesi Frescobaldi / Castello Pomino | Tuscany
Castello Pomino | Località Pomino 80 | IT 50068 Rufina
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Leonia Rosé is a tribute to the woman who, in the 19th century, planted French grape varieties in Pomino and pressed them in Italy's first gravity-fed cellar: great-great-grandmother Leonia, who was awarded a gold medal in Paris in 1878 for her work. This Metodo Classico made from Pinot Nero carries on her legacy in rosé form. Harvested by hand into 15-kilo crates during the cool morning hours, the grapes come from the same high-altitude vineyards in Pomino that preserve the Burgundy grape's freshness. Gently pressed to produce a precise must and cold-settled for twelve hours, the wine ferments in steel tanks, partly in wood, before blending takes place in March, followed by a long ageing on the lees with shaking and disgorging.
A delicate, pale pink colour with fine, persistent bubbles. Red berries and pink grapefruit combine with notes of toast and bread crust; on the palate, it is fresh, juicy and wonderfully long-lasting. SUPERIORE.DE
"A bright, radiant pink colour with intense effervescence. On the nose, notes of cherry, wild strawberry and basil. On the palate, it is creamy with a refreshing acidity, slightly salty, and final lingering, powerful final." Falstaff
"The nose reveals raspberries, red apple peel and a hint of herbs. On the palate, it is a gripping sparkling wine, underpinned by a concentrated acidity in which a hint of red berry fruit shines through. Fresh and invigorating with a delicate bite and plenty of character in the long finish." Vinum
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Castello Pomino
Tuscany
-
12,90 €
![Pomino Bianco DOC 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
!["Leonia" Metodo Classico Millesimato DOC 2022 brut]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 32,00 €
!["Benefizio" Pomino Bianco Riserva DOC 2024]()
0,75 l · 42,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 25,00 €
![Pinot Nero Pomino DOC 2024]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately





